Vartijan koulutus antaa sinulle perusvalmiudet, -tiedot ja -taidot vartijan tehtävissä toimimiseen. Koulutuksen hyväksytysti suorittaneena voit hakea poliisilta hyväksyntää vartijaksi eli vartijakorttia ja työllistyä vartijan tehtäviin. Vartijan koulutus (25 osp) on Turvallisuusalan ammattitutkinnon osa.
Koulutusaika: 3.3. – 3.4.2025
Lähiopetus viikoittain ma-ke ja pe klo 8-14.
Toteutus
Poliisihallituksen määräyksen mukaan koulutuksessa on läsnäolovelvollisuus.
Mikkeli: Otavankatu
Vartijan koulutus muodostuu Väliaikaisen vartijan koulutuksesta, 40 oppituntia (ot) ja Vartijan koulutuksesta, 80 oppituntia (ot).
Väliaikaisen vartijan koulutus (40 ot)
Vartijan koulutus (80 ot)
Vartijan koulutukseen (80 ot) voi osallistua vain väliaikaiseen vartijan koulutukseen liittyvän kokeen hyväksytysti suorittanut henkilö.
Poliisihallituksen määräyksen mukaisen sisällön lisäksi koulutukseen sisältyy myös kaasusumutin- ja teleskooppipatukkakoulutukset.
Koulutuksen hyväksytysti suorittanut voi hakea vartijaksi hyväksymistä poliisilaitokselta. Vartijaksi hyväksyminen on voimassa 5 vuotta.
Vartijan koulutus on tarkoitettu vartijan työstä kiinnostuneille, rehellisille ja luotettaville, henkilökohtaisilta ominaisuuksiltaan vartijaksi sopiville, täysi-ikäisille henkilöille. Koulutuksen järjestäjällä on lain 737/2014 mukaan oikeus pyytää koulutukseen hakeutuvasta turvallisuusselvityslaissa (726/2014) tarkoitettu suppea henkilöturvallisuusselvitys.
Opiskelijat valitaan hakemusten, haastattelujen ja mahdollisten henkilöturvallisuusselvitysten perusteella.
Opiskelijaksi hakijan terveydentilaan tai toimintakykyyn liittyvä seikka ei saa olla esteenä opiskelijaksi ottamiselle. Opiskelijaksi ei kuitenkaan voida ottaa sitä, joka ei ole terveydentilaltaan tai toimintakyvyltään kykenevä koulutukseen liittyviin käytännön tehtäviin oppilaitoksessa, työpaikalla tai muussa oppimisympäristössä, jos lain ammatillisesta koulutuksesta (531/2017) 81 §:ssä tarkoitettuihin tutkintoihin liittyvät turvallisuusvaatimukset sitä edellyttävät ja jos estettä ei voida kohtuullisin toimin poistaa.
Opiskelijaksi ottamisen esteenä voi olla myös aiempi opiskeluoikeuden peruuttamispäätös. Opiskelijaksi hakevan tulee ilmoittaa hakuvaiheessa, jos hänen opiskeluoikeutensa on aiemmin peruutettu.
Koulutusmaksua ei peritä vuonna 2025 aloittavilta opiskelijoilta.
Jatkuva haku ei käynnissä tällä hetkellä.
Mikkeli
Otavankatu 4
puh. 040 661 0394
Pieksämäki
Keskuskatu 34
puh. 050 524 8682
puh. 040 305 6605