Skip to content
EtusivuOpiskelijalleKuraattorit ja psykologit

Kuraattorit ja psykologit

Kuraattorit ja psykologit tukevat ja ohjaavat sinua elämääsi ja hyvinvointiisi liittyvissä asioissa. Heidän kanssaan voit keskustella esim. arkisessa elämässä vastaan tulevista kysymyksistä sekä ihmissuhteisiin, opiskeluun ja mielenterveyteen liittyvistä asioista.

Tukea ja apua on tarjolla

Kuraattori ja psykologi tekevät yhteistyötä huoltajien ja perheiden, oppilaitoksen henkilöstön sekä muiden yhteistyötahojen ja viranomaisten kanssa. Kuraattoriin ja psykologiin voi ottaa yhteyttä opiskelija itse tai joku muu, jolla herää huoli. Kuraattorin ja psykologin kanssa käydyt keskustelut ovat vapaaehtoisia ja luottamuksellisia.

Voit laittaa kuraattoreille myös Wilma-viestiä.

Mikkeli


 

Saara Cajan
puh. 040 359 8210
saara.cajan@essote.fi

Paikalla:
Ma, ti, to ja pe: Kiinteä työpiste Otavankatu 4, huone D129
Ke: Salosaari, Metsäkouluntie 10, pääaula

Otavankatu

  • liiketoiminta
  • tieto- ja viestintätekniikka
  • sähkö- ja automaatioala

Salosaari

  • metsäala
  • puutarha-ala
  • maatalousala

Jaana Rantalainen
puh. 040 359 7691
jaana.rantalainen@essote.fi

Paikalla:
Ti: Kinnari, Kinnarinkatu 3, 3.krs
Ke ja to: Otavankatu 4, 2. krs.

Kinnari

  •  logistiikka- ja kuljetusala

Otavankatu

  • sosiaali- ja terveysala

Laura Anttila
puh. 040 359 7297
laura.anttila@essote.fi

Paikalla:
Ma, ti, to ja pe: Raviradantie 4-6, C-rakennsu (Breikin yhteydessä)

Raviradantie

  • autoala
  • kone- ja tuotantotekniikka
  • pintakäsittelyala
  • puhtaus- ja kiinteistöpalvelut
  • puuteollisuus
  • rakennusala
  • taideteollisuusala
  • talotekniikka
  • tekstiili- ja muotiala

Jorma Naakka
puh. 040 359 8200
jorma.naakka@essote.fi

Paikalla:
Ma, ti ja pe: Otavankatu 4, 2. krs.

Otavankatu

  • elintarvikeala
  • hius-ja kauneudenhoitoala
  • matkailuala
  • kotityö- ja puhdistuspalvelut
  • ravintola- ja catering-ala
  • valma

Pieksämäki


 

Auri Saloranta
puh. 044 799 5624
auri.saloranta@pieksamaki.fi

Step-koulutus, Huvilakatu 31 A

  • tieto- ja viestintätekniikka
  • autoala
  • sähköala
  • kone- ja tuotantotekniikka
  • rakennusala
  • metsäala

Heli Hollari
puh. 044 787 4041
heli.hollari@pieksamaki.fi

Paikalla:
Ti-pe + sovitusti: Keskuskatu 34

  • liiketalous
  • sosiaali- ja terveysala
  • hius- ja kauneudenhoitoala
  • ravintola- ja catering-ala

Psykologit

Mikkeli

Katariina Cheour
puh. 040 359 8945,
ext-katariina.cheour@essote.fi

Kiinteä työhuone: Otavankatu 4, 2. krs luokan 205 vastapäätä

Pieksämäki

Sanna Paananen
puh. 040 624 0290,
sanna.paananen@pieksamaki.fi

Paikalla ti ja to, Huvilakatu 31 A, 2. krs (Step-koulutuksen tiloissa)

© Etelä-Savon ammattiopisto 2021