Esedun Kinnarin toimipisteessä järjestettiin tilaisuus, jossa esiteltiin Vihreää siirtymää logistiikka-alalle edistävän VISLOG-hankkeen investointiosion tuloksia. Tapahtumaan osallistui logistiikka-alan opiskelijoiden ja henkilökunnan lisäksi myös yhteistyökumppaneitamme.
Tilaisuudessa vieraat pääsivät tutustumaan VISLOG-hankeparin investointiosiossa hankittuihin uusiin kalustoihin: HCT-sähkörekkaan sekä simulaattoreihin ja droneihin. Investointiosiossa Esedulle on hankittu Volvo FH Aero electric auto, jota esiteltiin tilaisuudessa kytkettynä HCT-yhdistelmään. HCT-yhdistelmälle pituutta kertyy noin 33 metriä.

Hankeparin yhtenä tavoitteena on kerätä sähköisen HCT-yhdistelmäajoneuvon käyttö- ja ajokokemusta ja sitä kautta vahvistaa logistiikka-alan opiskelijoiden, opetushenkilöstön ja alan ammattilaisten osaamista sekä tukea toimintatapoja, jotka liittyvät vihreään siirtymään ja uusien energiamuotojen käyttöönottoon alalla. Sähkörekan lisäksi logistiikka-alalle on hankittu hankkeessa mm. kaksi Skillster simulaattoria.

VISLOG-hankepari jatkuu ensi vuonna koulutusosion merkeissä. Koulutusosion tavoitteena on muun muassa osaamistarpeiden ennakointi ja koulutuksen suunnittelu yhdessä työelämän ja muiden oppilaitosten kanssa. Tavoitteena on myös kehittää logistiikka-alan peruskoulutuksen koulutuskokonaisuuksia sekä rakentaa opiskelijoille koulutuspolkuja ammattikorkeakouluun.
Lisätietoja:
Investointiosio: Erkka Lohtander, erkka.lohtander@esedu.fi, puh. 050 389 1567
Koulutusosio: Jarkko Leppä, jarkko.leppa@esedu.fi, puh. 050 389 2234
Tutustu hankepariin Esedun verkkosivuilla:
Vihreää siirtymää logistiikka-alalle – VISLOG -hankepari

Teksti ja kuvat: Marika Auvinen