Skip to content
EtusivuAjankohtaistaPoliittisten lakkojen vaikutukset toimintaamme to 14.12.

Poliittisten lakkojen vaikutukset toimintaamme to 14.12.

13.12.2023

Etelä-Savon ammattiopisto Esedun toimipisteet ovat normaalisti auki torstaina 14.12.2023. Opetus toteutetaan työjärjestysten mukaisesti.   

AKT:n ja muiden SAK:n liittojen lakoissa ovat mukana muun muassa Savonlinja Oy sekä Mikkelin paikallisliikenteestä vastaava Soisalon Liikenne. ELY-keskus on tiedottanut ti 12.12., että sen hankkimista vuoroista jäävät Soisalon Liikenteeltä ajamatta ainakin väli Mikkeli–Juva. Lisäksi Pieksämäen paikallisliikenteessä on muutoksia lakon vuoksi. 

ELY-keskuksen tiedote: Linja-autohenkilökunnan lakko vaikuttaa toteutuessaan laajasti bussien liikennöintiin 14.12.2023 (Etelä-Savo, Pohjois-Karjala, Pohjois-Savo) | ELY-keskukset (sttinfo.fi) 

Jos lakolla on vaikutuksia opiskelijan koulukuljetuksiin, eikä koululle pääsy ole mahdollista, tulee opiskelijan olla yhteydessä omaan vastuuohjaajaansa.  

 

© Etelä-Savon ammattiopisto 2021