Skip to content
EtusivuAjankohtaistaItä-Suomen ammattitaito ry täytti 20 vuotta

Itä-Suomen ammattitaito ry täytti 20 vuotta

02.12.2022

Itä-Suomen ammattitaito ry täytti tänä syksynä upeat 20 vuotta. Yhdistyksen tarkoituksena on muun muassa ammatillisen koulutuksen arvostuksen ja tunnettuuden lisääminen toimialueellaan. Lisäksi yhdistys tukee ja kehittää ammattitaitovalmennusta ja -kilpailutoimintaa yhdessä toimialueen koulutuksen järjestäjien ja elinkeinoelämän kanssa.

Yhdistys toimii Etelä-Savon, Kainuun, Pohjois-Karjalan ja Pohjois-Savon maakuntien alueella. Yhdistyksen toiminta pohjautuu koulutusorganisaatioiden tiiviiseen yhteistyöhän. Yhdistyksen jäseniä ovat Etelä-Savon ammattiopisto Esedu, Ammattiopisto SAMIedu, Kainuun ammattiopisto, Kulttuurialan ammattiopisto Ingmanedu, Pohjois-Karjalan koulutuskuntayhtymä Riveria, Savon ammattiopisto sekä Ylä-Savon ammattiopisto.

Toimintavuosiin mahtuu 20 vuoden ajalta ammattitaidon Taitaja-kilpailuihin osallistumista sekä yläkoululaisille suunnattujen Taitaja9-kilpailujen toteuttamista. Muun muassa näiden toimintojen avulla ammatillisen koulutuksen tunnettuutta sekä kiinnostusta on lisätty.

Yhteensä vuosien aikana Itä-Suomen alueelta on ilmoittautunut yli 5000 opiskelijaa Taitaja-kilpailuihin. Lisäksi useita kymmeniä on edustanut Suomea ammattitaitomaajoukkueessa sekä osallistuen useisiin kansainvälisiin kilpailuihin. Itä-Suomen ammattitaito ry on kannustanut kilpailutoimintaan osallistuneita opiskelijoita myöntämillään stipendeillä.

“Esedussa rohkaistaan opiskelijoita osallistumaan kilpailutoimintaan. Se on opiskelijoille mainio paikka kehittää osaamistaan ja haastaa itseään ammatillisesti sekä osallistua hienoihin tapahtumiin. Opettajat puolestaan pääsevät kilpailujen yhteydessä verkostoitumaan toisten oppilaitosten opettajien kanssa”, kertoo Esedun koulutusjohtaja Vesa Vainikainen.

Yhdistyksen vuosikokouksessa marraskuussa 2022 päätettiin uuden hallituksen kokoonpano tulevalle vuodelle.

Hallituksen kokoonpano 2023

Puheenjohtaja Jukka Kosunen, Savon ammattiopisto
varalla Esa Juvonen

Varapuheenjohtaja Anu Kuosmanen, Kainuun ammattiopisto
varalla Renne Sänisalmi

Kirsi Pulkkinen, Ylä-Savon ammattiopisto
varalla Kari Puumalainen

Vesa Vainikainen, Etelä-Savon ammattiopisto
varalla Pekka Orava

Irma Tikkanen, Ingmanedu
varalla Niina Kapanen

Anne Karppinen, Riveria
varalla Juha Liiten

Anne Taiponen, SAMIedu
varalla Laura Tynkkynen

Lisätietoja:
koulutusjohtaja Vesa Vainikainen puh. 044 711 5622
koulutuspäällikkö Pekka Orava puh. 040 305 6676

Kuva: Esedun hius- ja kauneudenhoitoalan opiskelija Petra Väisänen osallistui Taitaja SM-finaaleihin toukokuussa 2022 voittaen oman lajinsa suomenmestaruuden.

© Etelä-Savon ammattiopisto 2021